Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-IV), 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay arasındaki çocukların zihinsel becerilerini ölçmeye yarayan bir zekâ testidir. Bu testle çocuğun zekâ düzeyinin yanı sıra güçlü ve zayıf zihinsel becerileri hakkında ipuçlarına da ulaşılmaktadır. 

Çocuğun yeterli veya geliştirilmesi gereken tüm zihinsel yeteneklerin keşfedilmesiyle birlikte güçlü yanlarını ileriye taşıyabilmek ya da geliştirilmesi gereken zayıf alanlarının desteklemesini hakkında bilgi vermektedir.

WISC-IV sonucu ile elde edilenlerle çocuğun zihinsel faaliyetlerinin yaşıtlarının ne düzeyde gerisinde ya da ilerisinde olduğu konusunda  yardımcı olmaktadır.  Bunun yanında zihinsel potansiyeli üstün çocuklar üzerinde farkındalık oluşturarak bu çocukların potansiyellerini en uygun şekilde kullanmaları konusunda rehber olabilmektedir. Diğer taraftan  geliştirilmesi gereken zayıf zihinsel becerilere için ise uygun destekleyici  programların hazırlanmasını sağlanabilmektedir.

Test 4 bölümden oluşmaktadır:

1.Sözel Kavrama: Akıl yürütme, kavrama, kavram oluşturma, sözel bilgi ve sözel ifade yeteneği kullanılır. Her görev, işitsel uyaranı anlama, uzun süreli bellekte sözel olarak kodlanmış bilgiye ulaşma, tepkileri sözel olarak ifade etme yeteneği gerektirir. Sözel bilgi yanı sıra öğrenilmiş, bilgi ve yetenekleri yansıtan kristalize akıl yürütmeyi temsil eder. Lisan ve kültür yeterliliğini, okul başarısını zorlar.

2.Algısal Akıl Yürütme: Akıcı ve algısal akıl yürütme ve algısal organizasyonu ölçer. Her görev, görsel algı ve organizasyon, görsel olarak sunulan sözsüz materyali kullanarak akıl yürütme, idare etmeye-yönetmeye ilişkin işlevlerde kullanılan yetenekleri gerektirir.

3.Çalışma Belleği: Kısa süreli işitsel bellek, dikkat, konsantrasyon, çalışma belleğini ölçer. Her görev, seçme ve izleme dikkati, zihinsel manipülasyon, yetenekleri gerektirir.

4. İşlemleme Hızı: Zihinsel işlemleme hızı, harf-motor işlemleme hızını ölçer. Her görev, görsel algı ve organizasyon, görsel tarama, dikkatin yetkin kontrolü, gayretin sürdürülmesi, hız gibi çoklu motor tepkilerin verimli üretimini gerektirir.

 

Dikkat: WISC-4 zeka testi uygulanacak çocuğun uygulama öncesi gerekli koşulların (Dinlenmiş, uykusunu almış, karnı tok ve motivasyon anlamında normal bir gününde olması) sağlandığından emin olunmalı. Uygulama günü çocuğun rahat kıyafetler tercih etmesi önerilir.

Ayrıca çocukta endişe ve tehdit algısına neden olabileceğinden zeka testine götürüldüğü ya da “test, sınav” vs. gibi ifadeler kullanılmamalı. Ebeveyni tarafında çocuğa “dikkatli yap, iyi dinle” gibi kaygı arttırıcı komutlar verilmemeli. Gerekli açıklamalar çocuğa uygulama öncesinde uygulayan psikolog tarafından yapılır.


 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0
Sohbeti Başlat
Canlı Destek
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?